4
یادداشت؛

گردشگری مسئولانه، پذیرش مسئولیت در خصوص ایجاد توسعه گردشگری پایدار

 • کد خبر : 1502
 • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۵
گردشگری مسئولانه، پذیرش مسئولیت در خصوص ایجاد توسعه گردشگری پایدار
گردشگری یعنی سفر کردن به جایی جدید با هر هدفی. فعالیتی که اساساً با جابجایی از جایی به جایی دیگر شروع می‌شود و می‌تواند شامل جابجایی‌ها در مقصد، سکونت در مقصد، سرگرمی‌ها، تفریحات، تغذیه و خرید باشد.

اما این پدیده گاهی با مشکلات و تهدیداتی روبرو بوده، از جمله تخریب محیط زیست یا برهم زدن آرامش طبیعت یا روستا یا شهرِ مقصدِ سفر که گاهی با بی‌توجهی به این مسائل از سوی گردشگران باعث پدید آمدن اثرات منفی می‌گردد. به همین منظور و برای بیشتر اهمیت دادن به این گونه مسائل، مفاهیمی چون گردشگری مسئولانه و یا گردشگری پایدار پدید آمدند.

گردشگری مسئولانه نوع خاصی از انواع گردشگری نیست. هر نوع گردشگری است که به هر نوع مسئولانه‌تر حساب شود، به شکلی که معایب و مشکلات ناشی از آن برای محیط به حداقل برسد و به بهتر شدن محیط میزبان کمک کند.

گردشگری پایدار یعنی سعی در ایجاد یک تأثیر مثبت بر روی محیط زیست، جامعه، اقتصاد و فرهنگ جامعه میزبان به عنوان یک گردشگر مسئول.موضوع اصلی گردشگری مسئولانه ایجاد مکانی بهتر برای زندگی افراد و مکانی بهتر برای سفر و بازدید مردم است.

این مقوله نیازمند همکاری تمام عوامل اجرایی، هتلداران، دولتمردان، مردم بومی و گردشگران است تا هر کدام مسئولیت خود را در جهت پایداری صنعت گردشگری بپذیرند و به آن تعهد داشته باشند. بدین ترتیب گردشگری مسئولانه از صنعت گردشگری در جهت ایجاد جایی بهتر برای بومیانی که در آنجا زندگی می کنند و جایی بهتر برای مردمی که به آن جا سفر می کنند استفاده می کند.

بنابراین از این رو با گردشگری پایدار متفاوت است که گردشگری پایدار بیشتر تمرکزش بر تلاش حداکثری مردم، کسب و کار ها و دولت ها در جهت ایجاد تاثیرات مثبت اقتصادی، اجتماعی و محیطی از طریق گردشگری است. این نوع گردشگری در مورد شناسایی موضوعات و دغدغه های مهم مردم محلی و ارائه گزارشات شفاف از پیشرفت ها با استفاده از گردشگری و در جهت توسعه پایدار است.

گردشگری مسئولانه بر پایه ی مستندات است و هرگونه تشخیص و انتقادی در این خصوص بر اساس شواهد صورت می گیرد. بازار جهانی گردشگری، تعریفی که در اعلامیه کیپ تاون از گردشگری مسئولانه بیان شد را به عنوان روز جهانی گردشگری مسئولانه تصویب کرده است که صنعت گردشگری را برای به عهده گرفتن مسئولیت تحقق گردشگری پایدار تشویق می کند.

در اعلامیه کیپ تاون و بر اساس خصوصیات سفر و گردشگری این ملاک ها در نظر گرفته شده اند:

 • افزایش منافع اقتصادی مردم محلی و بهبود وضع تندرستی، شرایط کار و دسترسی به صنعت گردشگری برای آن ها؛
 • دخیل کردن مردم محلی در تصمیماتی که زندگی ایشان را تحت تاثیر فرار می دهد؛
 • ایفای نقش مثبت در خصوص حفاظت از میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی در جهت حفظ تنوع زیستی جامعه جهانی؛
 • ایجاد ارتباطی معنی دار تر بین گردشگر و مردم محلی در راستای مهیا کردن تجربه ای لذت بخش تر برای گردشگر؛
 • ایجاد دسترسی برای افراد با معلولیت های جسمی حرکتی به خدمات گردشگری؛


افزایش آگاهی فرهنگی و درک متقابل میان گردشگران و جامعه محلی در جهت افزایش اعتماد به نفس و سرافرازی میان مردم محلی. رفتار ها می توانند کم و بیش مسئولانه باشند که این رفتار مسئولانه به محیط و فرهنگ بستگی دارد. گردشگری مسئولانه با گردشگری پایدار یکسان نیست.

گردشگری مسئولانه پذیرش مسئولیت در خصوص ایجاد توسعه پایدار و نحوه ی روبرو شدن افراد در قبال چالش هاست.

فرزاد زارع ؛ کارشناسی ارشد مدیریت گردشگری

لینک کوتاه : https://mirasfars.ir/?p=1502
 • نویسنده : فرزاد زارع ؛ کارشناسی ارشد مدیریت گردشگری
 • ارسال توسط :
 • 488 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.