1
به مناسبت روز معمار

معماران؛ سازندگان خیالی شهر

  • کد خبر : 1226
  • ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۷
معماران؛ سازندگان خیالی شهر
سوم اردیبهشت ماه، یادروز ملی معمار گرامی باد

یادداشتی از سعید زحمت کشان/ کارشناس معماری، سوم اردیبهشت ماه ۹۹ به مناسبت یادروز معمار:

معماری ایران مختص به این سرزمین است . سرزمینی که تاریخ آن به بلندای اولین تمدن های بشریدر این کره خاکی است. سرزمینی که تنوع اقلیمی، تنوع فرهنگی و هزاران ویژگی خاص آن در جای جای این خاک مقدس، مشهود است و معماری از کهن ترین هنر ایران زمین است.

معماری ایران دارای ویژگی هایی است که در مقایسه با دیگر کشور های جهان از ارزش های خاصی برخوردار بوده و متفاوت است و این تفاوت دلیل در تنوع جغرافیایی، اقلیمی، نژادی، دینی، فرهنگی مردمان این مرز و بوم دارد که گنجینه و سنتی جاودان در قالب میراث فرهنگی و دانشنامه معماری برای ما به یادگار گذاشته اند که اصول و مفاهیمی مبتنی بر نیازها و خواسته های انسانی و شرایط محیطی بر آن حاکم است.معماری ایران در دوره های مختلف، متفاوت بوده و تداوم آن گاهی با اوج و گاهی هم با انحطاط مواجه بوده است.

معمار سنتی که به روش استاد شاگردی تعلیم و پرورش آن، مراحلی با حفظ سلسه مراتب همراه بوده که در واقع ذهن معمار هم، منبع و گنجینه ای از حکمت، دانش، علم مهندسی و هنر در این حرفه را شامل میشده است.

در زمینه هندسه، تزیینات، سازمان دهی فضایی، شناخت ساختمایه و مهارت اجرایی، چنان معمارانه و هنرمندانه آثاری را خلف کرده اندکه اکنون به میراثی گرانبها و ثروتی پایا با درآمدی از فرهنگ، آموزش، اقتصاد و … شده اند و بخشی از زیبایی و شکوه ایران را به وجود آورده اند که امانتی برای انتقال به آیندگان به حساب می آید.

بازشناسی اصول و مفاهیم این معماری خود بحثی گسترده است چرا که این پدیده ها حاصل ده ها قرن تجربه، علم و دانش را در خود دارند که بخشی از این ارزش ها شناخته شده و برخی از ارزش های پنهان آن هم نیازمند شناخت بیشتر یا همان بازشناسی پدیده است.

انسان برای حفاظت از خود در برابر شرایط محیطی و همچنین آسایش خود، ابتدا در سکونتگاه های طبیعی و  بسیار ساده و بعد ها که بشر شیوه زندگی اجتماعی را برگزید و یکجانشین شد به ساخت سر پناه و تکامل آن در دوره های تاریخی پرداخت که پس از پاسخگویی به نیازهای خود، به برطرف کردن خواسته های خود در کالبد بنا پرداخت که به آرامش نسبی مد نظر خود و کیفیتی از زندگی در مقیاس بنا و شهر، برسد.

معماری ها شکل گرفتند، شهرها به وجود آمدند، هر کدام از آن ها اصول و مفاهیمی را به صورت ذهنی و به روی کاغذ آورده و تمدن ایرانی را در دوره های مختلف تاریخی به وجود آوردند.

دانش معماری به وجود آمد، جایگاه معمار و حرفه او شناخته شد و سازندگان بناها و شهرها، معماران شدند …

ما معماران در دانشگاه ها، جامعه مهندسی و هر محفلی دیگر تا چه اندازه ای به معماری ایرانی اعتنا کرده ایم و آن را حس، درک، معنی و شناخته ایم ؟!

آیا تاکنون شناخت اندکمان را از دانش معماری به کار بسته ایم و اگر روزی سازنده واقعی شهرها شدیم، می توانیم که سازنده خوبی باشیم؟!

لینک کوتاه : https://mirasfars.ir/?p=1226
  • نویسنده : سعید زحمت کشان
  • ارسال توسط :
  • منبع : میراث فارس
  • 95 بازدید
  • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.