2
به مناسبت روز معمار

تداوم هویت و اصالت معماری دوران تاریخی

  • کد خبر : 1205
  • ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
تداوم هویت و اصالت معماری دوران تاریخی
سوم اردیبهشت ماه، یادروز ملی معمار گرامی باد

یادداشتی از جواد بهادری / معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز، سوم اردیبهشت ماه ۹۹ به مناسبت یادروز معمار:

موضوع هویت معماری در شهرهای ما مسئله ای است که ریشه در در سال های گذشته به خصوص در چند دهه اخیر دارد و از عوامل متعددی تاثیر می پذیرد.یکی از این عواملی که در این موضوع تاثیرگذار بوده، رشد شتابان شهرنشینی و توجه به زیرساخت های شهری و توسعه کالبدی در کشور ما بوده که متاسفانه به تنزل مقوله کیفی زندگی در شهرها، زندگی پیاده در شهر، فضاهای شهری، هویت گمشده شهرها منجر شده است. مواردی که به آن ها اشاره گردید در معماری دوران تاریخی ما وجود داشته است که بعضا حتی به حفظ آن ها هم کم توجهی شده، چه برسد به اینکه ما بتوانیم در شهرهایمان را به عنوان مثال در فضاهای شهری مبتنی بر هویت و اصالت معماری و شهرسازی گذشته خلق کنیم و آن سنت های ارزشمند را با تطبیق زمانی و مکانی و نیازهای انسان معاصر، تداوم دهیم.

خوشبختانه در چند سال اخیر در نظام کلی کشور و سیاست های کلان شهرسازی و معماری، شورایعالی شهرسازی و معماری ایران و … توجه شده و کلیه شهرها به خصوص کلانشهرها به این رویکرد روی آوردند و گفتمان آن در سطوح عالی و محلی مطرح شده است.

در این رابطه شهرداری شیراز اقدامات بسیار خوبی، به خصوص در مدیریت شهری فعلی و شورای پنجم، شروع کرده است و در همین راستا به بافت تاریخی فرهنگی و احیاء و بازآفرینی شهری در محلات تاریخی و میانی توجهی بیش از پیش داشته که یکی از این اقدامات تاثیر گذار محسوب می شود.

در کنار این موضوعات، فعالیت های متعددی نظیر سرلوحه قرار دادن زندگی پیاده در شهر، جدیت در دستور کار احیاء مجموعه زندیه شیراز، مطالعات و طراحی محور حافظ از دروازه قرآن تا دروازه اصفهان، ایجاد پیاده راه در باغات قصردشت و به صورت هدفمند در محور شهید رمضانی و خیان شهید رادفر، پیاده راه سلامت در چمران جنوبی و … از جمله این اقدامات می باشد.

در حوزه معاونت معماری و شهرسازی، سعی شده است که به مقوله هایی که در هارمونی و هماهنگی سیما و منظر شهری به خصوص در نماهای شهری موثر است، توجهی ویژه شود و در کمیسیون معماری و شهرسازی به این موضوع تاکید شده که هم شهرداری مناطق و هم حوزه اداره کنترل و نظارت به این موارد توجه کنند که در واقع سیما و منظر شهری و بدنه های شهری بتوانند از الگوهای معماری ایرانی اسلامی بهره گیرند و این آشفتگی بصری را به مرور زمان به حداقل برساند.

یکی از موضوعات مهم دیگر این است که ما در توسعه های بافت های جدید شهری و در نقاطی که پتانسیل رشد کالبدی شهرها وجود دارد، بتوانیم الگوهای ایرانی اسلامی را در معماری و شهرسازی تهیه کنیم. کار سختی است چون طرح فرادست و الگویی در سیاست های کلان کشوری، هنوز وجود ندارد که به شهرداری ها ابلاغ شود و البته بحث های زیادی در در سال های گذشته در سطح وزرات انجام شده که متاسفانه به الگوها و ضوابط معماری و شهرسازی برای مدیران شهری و دستگاه های اجرایی منجر نشده است که بتوانند بر اساس آن شاخص ها، عمل نمایند.

در این راستا بایستی تلاش شود که برای جامعه دانشگاهی و معماران ما، بستری فراهم آید و ضوابط و شاخص های مد نظر بومی و محلی تهیه کنند و بتوانند با در نظر گرفتن مولفه هایی نظیر اقلیم، فرهنگ و خصوصیات ویژه ای که یک شهر باید داشته باشد، این الگوها را مدون و ملاک دستورالعمل قرار گیرد.

به طور کلی شهرداری شیراز و حوزه معاونت معماری و شهرسازی به معماری گذشته و تاریخی خودمان توجهی ویژه داشته که نمود عینی آن را در شهر شیراز در بافت تاریخی فرهنگی شاهد هستیم. علی رغم اینکه افق روشنی را در سیاست های کلان کشوری در زمینه هویت معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی نداریم، از این رو کمک و همکاری متخصصان و معماران با تجربه، شهرسازان توانمند و دانشگاهیان را طلب داریم که بتوانیم زمینه ساز ایجاد بسترهای لازم برای شکوفایی معمرای و شهرسازی تمدن ایرانی اسلامی در عصر حاضر باشیم.

لینک کوتاه : https://mirasfars.ir/?p=1205
  • نویسنده : جواد بهادری
  • ارسال توسط :
  • منبع : میراث فارس
  • 123 بازدید
  • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.